7 kwiecień 2013

Święta Zmartwychwstania Pańskiego

W Środę Popielcową 13 lutego rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu - czas przygotowania do Świąt Paschalnych. Szczególnymi stacjami tego okresu były nabożeństwa pasyjne Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale oraz rekolekcje wielkopostne. W tym roku poprowadzili je Księża Orioniści z Anina, Ks. Adam Gołębiak i Ks. Paweł Żelichowski, który prowadził rekolekcje dla dzieci i młodzieży ze szkół, z terenu naszej Parafii.

Wieczorem w Wielki Czwartek Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Podczas tej Najświętszej Ofiary wspominamy wydarzenia z Wieczernika - ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. W tym dniu delegacje parafian złożyły życzenia naszym Kapłanom Ks. Proboszczowi Janowi Gołąbkowi i Ks. Przemysławowi Połomskiemu, dziękując za ich posługę w naszej wspólnocie parafialnej. Na zakończenie uroczystości Najświętszy Sakrament został przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy, zwanej ciemnicą.

W Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii. Późnym popołudniem rozpoczynają się najważniejsze obrzędy tego dnia - Liturgia Męki Pańskiej. Składa się ona z trzech części: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i obrzędów Komunii. Wielkopiątkową liturgię kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

W Wielką Sobotę wieczorem rozpoczyna się Liturgia Wigilii Paschalnej, która nie jest typową Mszą, gdyż oprócz Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystycznej składa się z Liturgii Światła i Liturgii Chrzcielnej.

W poranek Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego odbyła się procesja rezurekcyjna.

Pragniemy podziękować Kapłanom, Siostrom zakonnym, Służbie Liturgicznej, Scholi, Asyście, Ochotniczej Straży Pożarnej z Jabłonny i wszystkim Parafianom , którzy uczestniczyli w przygotowaniu Triduum Paschalnego w naszej parafii, pomagając nam wszystkim w jego głębokim przeżyciu.

Wielki Post - czas przygotowania do Świąt Paschalnych

Wielki Czwartek - początek Triduum Paschalnego