2 lutego 2013r.

Ofiarowanie Pańskie w Parafii Niepokalanego Serca

W tym dniu Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. W ten sposób cały lud Boży przeżywa na nowo to, co wydarzyło się w świątyni jerozolimskiej - Maryja wraz z Józefem ofiarowała Dzieciątko Jezus Bogu Ojcu, a Symeon ogłosił, że nowo narodzony Syn Boży jest Światłem świata i Zbawieniem narodów.

Jan Paweł II właśnie w to święto ustanowił Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, stwarzając okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Matka Najświętsza ofiaruje Panu Bogu największy Dar, jaki otrzymała - Syna, Jezusa Chrystusa, a tym samym składa w ofierze siebie. Podobną ofiarę, z siebie samych w miłości do Chrystusa, składają osoby konsekrowane. Podkreślił to Jan Paweł II, mówiąc: "Ofiarowanie Jezusa staje się wymowną ikoną całkowitego oddania własnego życia dla tych, którzy powołani są, aby odtworzyć w Kościele i w świecie, poprzez rady ewangeliczne "charakterystyczne przymioty Jezusa, dziewictwo, ubóstwo i posłuszeństwo"" (Vita consecrata, nr 1).

W naszej świątyni na Mszy Świętej o godz. 17. 00, której przewodniczył ks. proboszcz Jan Gołąbek, mogliśmy wspólnie modlić się z Siostrami zakonnymi z domów, które znajdują się na terenie naszej parafii. A są to:

Siostry Małe Misjonarki Miłosierdzia (Orionistki) posiadające dwa domy przy ul. Piłsudskiego - tzw. "Górka" oraz Zakład Opiekuńczo Leczniczy przy ul. Zamenhofa, w którym znajdowała się także kaplica punktu duszpasterskiego nowo tworzącej się parafii Niepokalanego Serca Maryi. W parafii pracuje jako zakrystianka s. M. Judyta.

Siostry Benedyktynki Misjonarki przy ul. Reymonta mają swój Dom Generalny oraz prowadzą Przedszkole Niepubliczne Anielinek. W parafii pracują s. Gregoria - organistka i katechetka w Gimnazjum nr 2, s. Mariola - katechetka w Gimnazjum nr 2 i s. Salomea katechetka w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących.

Siostry Albertynki przy ul. Tadeusza prowadzą Centrum Interwencji Kryzysowej "Dom Otwartych Serc" oraz mają w planach otworzenie punktu przedszkolnego.